Dr. Mutlu TÜRKMEN

Dr. Mutlu TÜRKMEN

Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu Başkan Vekili
Doç. Dr. Mutlu TÜRKMEN


Samsun'un Ardından

Müthiş bir tempoyla hazırlandığımız Dünya Bayanlar Petank Şampiyonasının tatlı yorgunluğu ile karşınıza çıkmış bulunuyorum.

Sevgili dostlar,

Müthiş bir tempoyla hazırlandığımız Dünya Bayanlar Petank Şampiyonasının tatlı yorgunluğu ile karşınıza çıkmış bulunuyorum. Yorucu bir hazırlık dönemini atlattıktan sonra, gerçek anlamda bir şölene dönüşen Dünya Şampiyonasını, büyük bir hataya mahal vermeden tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu konuda desteklerini esirgemeyen herkese en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.

Dünya Şampiyonası, gerçek anlamda bir memleket meselesiydi. Sadece ülkemiz için değil, Samsun için de ayrı bir önemi haizdi.

Kısa sürede Dünyanın 108 ülkesinde Samsun ismini duyurduk. Yüzlerce Petank sitesinde 3 dilde açmış olduğumuz Dünya Şampiyonası Web Sitesinin (www.wwpc2008samsun.com) linki yer aldı. Binlerce insan haritadan Karadeniz kıyısındaki Samsun ilini gördü. Samsun ile ilgili bilgi topladı, araştırma yaptı.

Samsun için tanıtımın ötesinde bir anlam taşıyordu bu şampiyona.
Samsun, ilk kez Dünya Şampiyonası ölçeğinde bir faaliyete kucak açtı.
Samsun, bir sınav verdi.
Samsun, sınavdan alnının akıyla çıktı.
Samsun, önümüzdeki yıllarda çok daha büyük organizasyonları gerçekleştirecek potansiyele sahip olduğunu kanıtladı.

Tabi biz de önemli bir sınav verdik. Federasyonumuz ilk kez bir Dünya Şampiyonası organizasyonu gerçekleştirdi. İyi de yaptı. Şampiyonadan çok boyutlu kazanımlar elde ettik. Dünyada hızla gelişen Petank sporunda ayrıcalıklı bir yere sahip olduk.

Umarım bu tecrübe, bize Dünya Erkekler Petank Şampiyonasını getirecektir. Bu konuda da gerekli adımları attık, altyapıyı hazırladık. Belki siz bu satırları okurken, biz Senegal?de gerçekleştirilen Dünya Petank Federasyonu Genel Kurulundan bu kararı çıkarmış olacağız. Şu anda şampiyonayı üstlenmek isteyen Hollanda, ABD ve Tayvan gibi ülkeler karşısında her yönden avantajlı durumdayız. Bu avantajları Samsun?da elde ettik.

Speech of FIPJP President, Claude AZEMA

Samsun?da Petank için birçok ilke imza atıldı. İlk kez olimpik olma rüyasına sahip bu branşta, doping ve alkol kontrolü gerçekleştirildi. Biz ise organizasyon olarak ilk kez sponsorlarımız marifetiyle anlamlı farklar ortaya koyduk. Vodafone sponsorluğunda tüm ülke kafile başkanları, resmi delegasyon ve organizasyon görevlilerine verdiğimiz ücretsiz telefon ve hatlarla kusursuz bir iç iletişim ağı kurduk. Daha birçok sürprizle misafirlerimizin memnuniyetini pekiştirdik.

Tabi bu ölçekte bir organizasyonda aksayan noktalar da oldu. Ama farkına vardığımız her aksaklığa dostlarımızla birlikte Hızır gibi müdahil olduk. Aksaklıkları telafi ettik.

Bu arada kendi arkadaşlarımızdan da küçük şeylere takılanlar, küsenler, bozulanlar, terk edip gidenler, karnından eleştiri türetenler olmadı değil. Ama prensip olarak, herkesi memnun etme gayretinin bizi organizasyonda başarısız kılacak tek hata olacağını her daim aklımda tuttum. Bu nedenle sık sık kişisel beklenti ve şikâyetleri göz ardı ettim. Bu arada tüm strese ve gerilime rağmen hiç kimseyi kırmamak için gayret ettim. Organizasyonda görevlendirdiğimiz bazı arkadaşların kendilerine hamledilen sorumlulukların haricinde şeylerle meşgul olmasına sessiz kaldım.

Tabi ki aynı zamanda da ders aldım. Bir daha böyle büyük çapta bir organizasyon gerçekleştirme fırsatı bulursak, bunu hiçbir işi yapmaktan imtina etmeyecek gerçek anlamda gönüllülerle veya ücreti mukabil her işi yapacak profesyonel işçilerle yapmamız gerektiğini anladım.

Yüzlerce insanın teşekkürünü aldıysak, bunda herkesin bir katkısı oldu. Herkese, katkısı oranında teşekkür ediyorum.    

Kendi namıma ?Her şeyi mükemmel yaptım? demiyorum. Ancak elimden gelenin en iyisini yaptım. Samimiyetle yaptım. Yaptıklarımızın olumlu yanlarını görmeden ve tamamıyla kötü niyetle eleştirenlere ise sadece gülüyorum. Eleştiri hakkına daha iyisini yaptıklarında sahip olacaklarını düşünüyorum.

Bu noktada Mevlana?nın hikmet dolu bir sözüyle yazımı tamamlamak istiyorum;

?Her şeye doğru demek ahmaklıktır; her şeye yanlış demek zorbalıktır?

Hoşçakalın?

571582 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • koru

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği