Dr. Mutlu TÜRKMEN

Dr. Mutlu TÜRKMEN

Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu Başkan Vekili
Doç. Dr. Mutlu TÜRKMEN


Çim topuna ilk adım

Dönemin yasal düzenlemeleri çerçevesinde Federasyonumuzun hızlı bir biçimde özerkleşmesi adına gerekli çalışmaları koordine ettim.

Çim topu (Lawn bowls)

Federasyonumuzun 18 Ekim 2004 tarihli MDK kararı ile kurulması ve başkanımız Ahmet Recep TEKCAN’ın 24 Mart 2005 tarihinde federasyon başkanı olarak seçilmesinin ardından, federasyonda genel asbaşkan olarak görev üstlendim. Dönemin yasal düzenlemeleri çerçevesinde Federasyonumuzun hızlı bir biçimde özerkleşmesi adına gerekli çalışmaları koordine ettim.  

Böylelikle Federasyonumuz 22 Ocak 2006 tarihinde 26057 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan kanunla ilk özerkleşen federasyonlar kervanına katıldı. Bunun ardından Bocce’nin ülkemizde yapılmayan diğer 3 sisteminin (Petank, Volo ve Çim Topu) uluslararası federasyonları ile irtibata geçtik. Kısa sürede Uluslararası Volo ve Petank Federasyonları ile olumlu bir diyalog kurduk.  Böylelikle 27 Mayıs 2006 tarihinde Federasyonumuzun ilk Olağan Genel Kurul Toplantısında Volo ve Petank sistemlerinin yapılması kararını çıkarttık.

Ancak Uluslararası Çim Topu Federasyonu ile aynı ilişkiyi kurmak için zaman geçmesi gerekti. Bölgemizdeki ülkelerde bu disiplinin olmaması ve ağırlıklı olarak İngiliz Devletler Topluluğu bünyesindeki ülkelerde yaygın olması nedeniyle, ülkemize Çim Topunu kazandırmak zaman aldı. Tabi bu gecikmede Uluslararası Federasyonun yapılanması da önemli bir engel oldu. Zira Çim Topunun uluslararası yapılanması diğer federasyonlar gibi Sivil Toplum Örgütü niteliğinde olmayıp, bir şirket olarak kurgulanmıştır. (Uluslararası örgütün adı aslında Dünya Çim Topu Şirketi’dir).

27 Aralık 2008 tarihinde yapılan İkinci Olağan Genel Kurulda ise Çim Topunun Federasyonumuza katılması kararı alınmıştır.  

2009 yılında Uluslararası Federasyona tekrar müracaat edilmiş, ancak aday ülke olarak kabul edilmemiz 2010 yılını bulmuştur. İlk yıl dünya şampiyonalarına katılmamıza izin verilmediğinden, milli takımlarımız oluşturulamamıştır.

Bugün Fethiye’de hem orijinal çim hem de sentetik çimden yapılmış, 2 ayrı Çim Topu tesisi bulunmaktadır. Otellere ait olan bu tesislerde çok sayıda İngiliz düzenli olarak Çim Topu oynamaktadır.

2011 yılında amacımız, bu tesislerde bir seminer organize etmek, ardından ilk Türkiye Şampiyonasını gerçekleştirmektir. Bunu müteakip ilk milli takımımızı kurarak Avrupa Şampiyonasında yer almak istiyoruz. Devamında Türkiye’nin bu disiplinde de iddialı bir biçimde var olacağına inancımız tamdır.

2013 Akdeniz Oyunları programında yer alacak olması nedeniyle ülkemiz açısından Çim Topu büyük önem taşımaktadır. Zira Dart ve Bowling branşlarımız Akdeniz Oyunlarında yer almamaktadır! Ayrıca oyunlara ev sahipliği yapacak Yunanistan Bocce'nin diğer disiplinlerini de program dışı tutmaya çalışmaktadır. Yunanistan bugün itibariyle oyunlarda sadece Çim Topuna yer vereceğini açıklamıştır.

Çalışmalarımızı hızlandırarak Çim Topu ile ilgili Yarışma Talimatını da çok kısa bir süre içerisinde yayınlanacağız. Uluslararası kuralların çevrisi yapılmış olup, yakında yayınlayacağımız Bocce ile ilgili kitabımızda bu kurallar da yer alacaktır.     


Camiamıza ön bilgi olması açısından su sporla ilgili özet bir ön bilgi vermekte yarar görüyorum.

Çim topu, hem açık alanda hem de kapalı alanda her yaştan kişi tarafından oynanabilecek, canlı, dinamik ve heyecan verici bir boş zaman değerlendirme etkinliği ve birçok ülkede yaygınlaşmış bir spordur.  Daha çok İngilizce konuşan ülkelerde yaygın olan bu spor, aynı zamanda İngiliz Milletler Topluluğu Oyunlarının da başlangıcından beri programında yer almaktadır.

Çim topu, ya kapalı sentetik zeminli salonlarda ya da açık ve çok düz çim veya sentetik sahalarda oynanır. Sahanın uzunluğu ortalama olarak 35-40 metre, genişliği ise ortalama 5 metredir. Bu ölçüler sahanın özelliğine göre değişebilir.

Sahanın iki ucunda kanallar yer almakta ve kanalın sonunda da ayrıca bir kenar yükseltisi yer almaktadır. Bu kenarın üzerinde sahanın sınırlarını ve orta noktasını gösteren işaretleyiciler bulunur.

Oyuncular atışı atış çizgisi ile kanal arasına sahanın merkezine gelecek şekilde yerleştirdikleri atış halısına basarak atış yaparlar. Atışın yapılacağı hedef misket ise oyunun karşı alanında ve yine merkez çizgi üzerinde olmalıdır. (Zira İlk misket atışında misket geçerli uzağa geldikten sonra, aynı hizada merkez çizgisi üzerine yerleştirilir.)   Misket ile atış halısı arasındaki mesafe genellikle 23-35 metre kadardır. Çim topu misketi her zaman beyaz renktedir. Çim topunda kullanılan toplar ise yaklaşık 1,5 kilo ağırlığında ve bir tarafa doğru çeken (kavisli hareket eden) toplardır. Bu toplar çok hızlı ve sert atılmadığı sürece düz gitmez, kavis yaparak hareket ederler. Top atışı forehand (el içi karşıya bakacak şekilde) veya backhand (el dışı karşıya bakacak şekilde) yapılabilir.

Çim topunda atış esnasında ayaklardan birisi atış halısına basıyor olmalıdır. Diğer ayak ise halı üzerinden ileriye doğru atılmak suretiyle atış gerçekleştirilir. Çim topunda, diğer Bocce oyunlarından farklı olarak atış her zaman sırayla yapılır. Bir yönde oynanan tüm toplar kullanıldıktan sonra, skor sayılır ve sonraki elde oyun karşı taraftan oynanır. Sayı kazanma rakibin en yakın topundan daha yakın olan top sayısınca olur. Çim topunda genellikle bir bitirme sayısı olmaz. Diğer Bocce oyunlarından farklı olarak, Çim Topunda genellikle önceden belirlenmiş sayıda el oynanır. 

Çim topu tekler, çitler, üçler veya dörtlü takımlar halinde oynanabilir. Çim topunda takımlar oyunlarında her oyuncunun bir görevi (pozisyonu) vardır. Örneğin dörtlü takımda oyuncular görevlerine göre şöyle tanımlanır:

Lider: Atış halısını yerleştirir, misketi atar ve merkezler. İlk topu oynar.

İkinci:  Liderden sonra oynayan oyuncudur. Skor kâğıtlarını veya skor bordu tutmak ikincinin görevidir.

Üçüncü: İkinciden sonra toplarını kullanır. Takımını daha çok sayıya sokmak veya rakibin taktiksel olarak daha fazla sayı almasını engellemek için mücadele eder. Kaptan oynarken, taktik vermek, gerektiğinde ölçüm yapmak ve toplar tamamlanınca skora karar vermek üçüncünün görevidir. 

Kaptan: Sahada oyundan tamamıyla sorumlu olan kişidir. En son kaptan oynar. Takımına taktik verir, oyun stratejisini yürütür, gerekirse hakem ile irtibat kurar.

Çim topunda normal oyun formatları şunlardır:

Tekler: İki oyuncu karşılıklı olarak ve sırayla toplarını oynar. 21 sayıya ulaşan oyunu kazanır.

Çiftler: Her iki takımda da ikişer oyuncu yer alır ve her oyuncu ikişer top kullanır. Topları takımlar sırasıyla oynar. 18 el sonucunda en fazla sayı kazanan takım yarışmayı kazanır.

Üçler: Lider, ikinci ve kaptandan oluşan oyuncular toplarını sırayla oynar. Genellikle 18 elde en çok sayı toplayan galip gelir. Oyun erkekler, kadınlar arasında oynanabileceği gibi karışık olarak da oynanabilir.

Çim Topu oldukça basit gibi görünen ama yarışmalarında devamlılık, dikkat, konsantrasyon ve ciddi bir hazırlık dönemi gerektiren bir spor dalıdır. 

Antrenörlerimiz ve sporcularımızın bu spora kısa sürede uyum sağlayarak, Petank ve Volo’da olduğu gibi yakın zamanda başarıya ulaşacaklarına inanıyorum.

Selam ve saygılarımla, 


Dr. Mutlu TÜRKMEN
TBBDF Başkan Vekili

124224 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • SPOR TOTO

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği