Volo'da Ali Asker Recep Dünya 5.cisi

Volo'da Ali Asker Recep Dünya 5.cisi

17-24 Eylül tarihlerinde Kazablanka'da yapılan Dünya Volo Şampiyonasında Ali Asker Recep madalyayı kılpayı kaçırdı. Rölede de sporcularımız Türkiye rekorunu yeniledi.

17-24 Eylül tarihlerinde Fas'ın Kazablanka şehrinde yapılan Dünya Volo Şampiyonasında Ali Asker Recep madalyayı kılpayı kaçırdı. Rölede de Ali Asker Recep - Mehmet Can Yakın Türkiye rekorunu 47 sayıya yükseltmesine rağmen 9. sırada kaldı.

42 ülke milli takımının yarıştığı şampiyonada milliler, Basamak disiplininde madalyayı uzatmalarda kaybederken, Röle disiplininde de çeyrek finali uzatma ile kaçırdı. Tüm disiplinlerde gruplardan çıkarak dikkatleri çeken milliler, madalya mücadelesinde ise başarılı olamadı.

Niyazi Kutlay yönetimindeki milli takımda en önemli başarıya Basamak disiplininde yarışan Ali Asker Recep ulaştı. Sporcumuz elemelerde 39 sayı elde ederek ikinci tura yükseldi. İkinci turda 38 sayı toplayarak çeyrek finale yükselen Recep, madalya mücadelesinde 39 sayı elde edince, aynı skorda kalan Çin ve Fransız rakibiyle birlikte 4. sıraya yerleşti. Bu sporcuların arasındaki uzatma atışlarında başarılı olamayan sporcumuz son anda kürsü şansını yitirdi. Diğer yandan röle disiplininde ise Recep-Yakın ikilisi şampiyonaya 47 sayı toplayarak müthiş bir başlangıç yaptı. Türkiye rekorunu kırarak elemeleri geçen sporcularımız, çeyrek finale yükselme mücadelesinde aynı performansı sergileyemeyerek 42 sayıda kaldı. Bu sayıyla Şili ve Çinle birlikte 8. sırayı elde eden takımımız, ilk uzatmada 22 sayı toplayarak Şiliyi elemesine rağmen aynı sayıya ulaşan Çinle ikinci uzatma oynadı. İkinci uzatmada 9 sayıda kalarak Çin'in arkasına düşen milliler şanssız bir biçimde elenmiş oldu.

Altın nokta disiplininde ülkemizi temsil eden Faik Dursun Öztürk ise, ilk turda 10 sayıda kalmasına rağmen ikinci turda iyi bir performans sergileyerek 22 sayıya ulaştı ve barajı geçti. Çeyrek finale yükselme mücadelesinde aynı performansı sergileyemeyen Öztürk 5 sayıda kalarak elendi.

Şampiyonada geleneksel oyunlarda ülkemizi Mehmet Karataş ve Rüstem Hamdi temsil etti. Kombine disiplininde yarışan Hamdi, ilk turda müthiş bir performans ortaya koyarak Fransız rakibini 26-18 mağlup etti. İkinci turda Japon rakibine son elde verdiği sayılarla 21-18 kaybeden sporcumuz baraj maçında Arjantinli rakibini 24-21 geçerek gruptan çıkmayı başardı. Güçlü Hırvat rakibiyle çeyrek final mücadelesinde başa baş bir mücadele yürüten sporcumuz, bu karşılaşmayı 24-21 kaybederek elendi. Teklerde yarışan Karataş ise ilk turda Lübnanlı rakibine 13-7 kaybetmesine rağmen, ikinci turda Sudanlı rakibini 13-1 ve üçüncü turda Alman rakibini 13-7 yenerek tekrar Lübnanlı ile baraj maçı oynamaya hak kazandı. Karataş ikinci karşılaşmada tecrübeli rakibini 13-12 geride bırakarak gruptan çıkmayı başardı. Çeyrek finale yükselme mücadelesinde Cezayirli rakibine 13-8 kaybeden sporcumuz derece şansını yitirdi. Çiftlerde ise Hamdi-Karataş birlikte yarıştı. Milliler ilk turda Avustralyaya 13-4 kaybettikten sonra, ikinci turda Hollandayı 13-4 geçerek, Burkina Faso ile baraj oynadı. Bu maçı kolaylıkla 13-0 kazanan milliler gruptan çıkmayı başardı. Çeyrek finale yükselme mücadelesinde Fransa ile karşılaşan milliler bu maçı 13-4 kaybederek elendi.Türkmen, FIB Yönetim Kuruluna seçildi
Diğer yandan şampiyonayla birlikte 21 Eylül tarihinde Uluslararası Volo Federasyonu (FIB) Seçimli Genel Kurulu yapıldı. Genel kurulda tek aday olarak yarışan Frederic Ruis yeni başkan seçilirken, 7 kişilik yönetim kurulu üyeliği için 10 aday yarıştı. Yapılan seçimde 40 delegeden 24'ünün onayını alan Mutlu Türkmen, ikinci kez FIB yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 22 Eylül tarihinde yapılan ilk Yönetim Kurulu Toplantısında ise Faik Kapsız FIB teknik kurulu üyeliğine atandı.

Reform kararları alındı
FIB genel kurulunda çok önemli gündem maddeleri ele alındı. Genel kuruldan geçen maddelerle ilgili olarak yönetim kurulu şu kararları aldı;
- Dünya Şampiyonaları için kıta kontenjanı uygulamasına geçilecek
- 2024 Olimpiyat Oyunları için miks röle uygulaması başlatılacak1720 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • koru

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği