Dart'ta Tarihi Başarı

Dart'ta Tarihi Başarı

11-16 Haziran tarihleri arasında İtalya'da yapılan E-Dart Avrupa Şampiyonasında, genç milli takım 2. olurken, ferdi yarışmalarda ise beş gümüş madalya kazandık.

11-16 Haziran tarihleri arasında İtalya'nın Caorle şehrinde yapılan Elektronik Dart Avrupa Şampiyonasında, takım yarışmalarında genç milli takımımız ikinci olurken, ferdi yarışmalarda ise 6 kategorinin 5'inde final oynayıp 5 gümüş madalya kazanan Dart milli takımımız tarihi bir başarıya imza attı. Kadınlar kategorisinde gümüş madalya kazanan Emine Dursun, ülkemize büyükler kategorisinde ilk madalya kazandıran sporcu olarak da ismini tarihe yazdırdı.

Şampiyonada takımlar yarışmasında Genç Milli Takımımız (Emine Dursun, Melisa Mukaddes Doğan, Oğuzhan Kaya, Erdem Bütüner, Fahrettin Berat Işıldak, Mustafa Candemir) büyük bir başarı sergileyerek, finale yükseldi. Finalde Rusya ile son sete kadar başa baş bir mücadele ortaya koyan milli takım, 9-7 mağlup olunca şampiyonayı ikinci sırada tamamladı. Takımlar yarışmalarında erkek takımımız şampiyonada 13. sırada yer alırken, kadın milli takımımız ise 9. sırada yer aldı.

Şampiyonanın son gününde 6 ayrı kategoride bireysel Avrupa Şampiyonaları düzenlendi. 6 kategorinin 5'inde Türk sporcular finallere kalarak tüm dikkatleri üzerinde topladı, ancak sporcularımızın tamamı oynadıkları finallerde başarılı olamayarak gümüş madalya elde etti. Kadınlar kategorisinde ilk kez bir Türk sporcu derece elde etti. Emine Dursun genç yaşına rağmen kadınlarda final oynayarak büyük bir takdir topladı. Finalde İsviçreli rakibine kaybeden sporcumuz gümüş madalya elde ederek, ülkemize bu kategorideki ilk madalyayı kazandırmış oldu.

Genç kadınlarda Macar rakibi ile final oynayan Melisa Mukaddes Doğan, rakibi karşısında 2-0 öne geçtiği final maçını 3-2 kaybederek gümüş madalyada kaldı. Genç erkeklerde yarışan başarılı sporcumuz Oğuzhan Kaya ise finalde Çek rakibine 3-1 kaybederek gümüş madalya kazandı. Yıldız kızlarda ülkemizi finale taşıyan sporcumuz yarı finalde bir diğer milli sporcumuz Pelin Kösten'i mağlup eden Sudenaz Aydın oldu. Finalde Rus rakibine 3-2 kaybeden Sudenaz gümüş madalya kazanırken, Pelin ise bronz madalyanın sahibi oldu. Yıldız erkeklerde final oynayan sporcumuz Serdar Kuzkun oldu. Serdar da finalde Rus rakibine 3-1 kaybederek gümüş madalya kazandı.

Büyükler kategorisinde yarışan milli sporcularımız, çiftlerde ve karma üçlü takımlarda ilk 16 içerisine girerek dikkatleri çekmeyi başardı. 140 takımın yarıştığı üçlü karma takımlar Avrupa Şampiyonasında milli takımımız (Emine Dursun, Mürsel Yavuz, Ümit Uygunsözlü) 9. sırada yer aldı.

Ayrıca şampiyona esnasında oynanan açık turnuvalarda, genç kızlarda Emine Dursun altın, yıldız kızlarda Sudenaz Aydın altın, Pelin Kösten bronz, genç erkeklerde Oğuzhan Kaya bronz, karışık çift gençlerde Melisa Mukaddes Doğan, Emine Dursun çifti altın, Mehmet Ali Varhan, Alperen Helva çifti ise gümüş madalya elde etti.

2437 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • THY

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği